Bruksizm, zgrzytanie zębami… mammamija :)

Bruksizm, zgrzytanie zębami… mammamija :)

Dzień dobry, słoneczny 🙂

Dzisiaj krótki wpis dla tych, którzy zmagają się ze zgrzytaniem zębami lub z bezsennością spowodowaną czyimś zgrzytaniem kłami :). Problem ten nazywany jest bruksizmem i odnosi się do osób, które podczas snu niekontrolowanie zgrzytają, ale i zaciskają zęby! Do przyczyn bruksizmu zalicza się przede wszystkim STRES, ale również wady zgryzu oraz owsicę! Problem, niby błahy, a poważny w konsekwencjach, ponieważ może powodować silne bóle głowy, niestabilność zębów, ścieranie i pękanie szkliwa oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo- żuchwowego! Jeżeli wśród odbiorców tego posta jest osoba, która budzi się z bólami głowy o nieznanej nikomu etiologii- powinna ona zapytać swojego stomatologa czy nie ma zmian świadczących o bruksizmie. Myślę nawet, że w ogóle warto o to pytać, ponieważ zaburzenie to jest na tyle bezczelne, że często dręczy nas ukradkiem. Jak więc walczyć z tym paskudztwem? 🙂 Na zamieszczonym zdjęciu- szyna relaksacyjna mojego dzielnego pacjenta! 🙂 Super, taka szyna chroni nas przed uszkodzeniami ząbków. Nie eliminuje ona jednak przyczyny… staw skroniowo- żuchwowy nadal jest trochę nadwyrężany, choć nie w tak dużym stopniu, wciąż występują napięcia okolicy orofacjalnej, a nasz czuciowy nerw trójdzielny (n.V) mógłby się zbuntować mimo wszystko, gdyby tylko chciał :).

 

Moje metody walki z bruksizmem, m.in.:

  • elementy terapii czaszkowo- krzyżowej (rozluźnianie szwów czaszkowych, rozluźnianie stawów, regulacja napięcia, regulacja fazy wydechowej, relaksacja)
  • elementy PNF (regulacja symetrii w pracy szczęki i żuchwy)
  • kinesiotaping (plastrowanie jako ciągła stymulacja do preferowanej pozycji żuchwy i rozluźnianie stawu skroniowo- żuchwowego)
  • elementy refleksologii (znoszenie bólu i napięcia, regulacja funkcjonowania organizmu)
  • ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe
  • i kilka innych…

 

No, to śmigusiem do stomatologów i pod pierzynkę :D!

Cześć!

17690366_1346032185442393_559892431_n

Przeœlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *